Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Ziema ir vieduma gadalaiks

Ilze ZONNE

Katrs gadalaiks ietekmē cilvēka organismu un ziema nav izņēmums. Viens to sajūt vairāk, cits mazāk, kāds ziemā ļaujas mierīgākam dzīves ritmam, kāds, gluži otrādi, cenšas tam spītēt un metas trakulīgā pasākumu virpulī vai brauc uz siltajām zemēm.

„Ziema ķīniešu tradicionālās filozofijas izpratnē ir aukstākais punkts gan iņ – jan balansa sistēmā, gan arī, raugoties no piecu elementu aspekta," stāsta klīnikas Ķīniešu medicīna akupunktūras ārste Dana Misiņa. „Iņ atbildīgs par auksto, stāvošo, nekustīgo, materiālo, tumšo, vīrišķo pusi un tas sasniedz maksimumu ziemas laikā. Ziemas krāsa ir melnā. Ja paraugās no cilvēka mūža cikla aspekta, tad redzams, ka bērnībā pārsvarā ir jan – aktīvais, kustīgais, funkcionālais, bet vecumā nonākam līdz iņ pārsvaram, iņ ir arī saistīts ar viedumu un gudrību.

 

Tipiskās ziemas kaites

„Vecāka gadagājuma cilvēkiem ziemā raksturīgas sūdzības par sāpēm mugurā vai locītavās, biežāk atgadās hronisku kaišu saasinājumi, kas nereti saistīti ar muguru un kauliem, tai skaitā reizēm var būt arī kaulu smadzeņu sistēmas slimības. Iespējamas arī ausu problēmas, jo nieru meridiāns atveras uz auss apvidu," stāsta ārste. „Tipisks ziemas pacients ir cilvēks gados ar izteiktām muguras sāpēm. Nereti tās ir mocījušas jau ilgu laiku, bet tagad stipri saasinājušās un cilvēks jūtas ļoti slikti. Jaunākiem ļaudīm mēdz būt sūdzības par hormonālo disbalansu vai libido problēmām, sievietēm – par menstruālā cikla traucējumiem. Protams, visu paaudžu pacienti slimo ar akūtām elpceļu slimībām, bet laika trūkuma un arī izmaksu dēļ nav ierasts iet pie akupunktūras ārsta, piemēram, ar iesnām. Taču, ja nu cilvēks ir pie manis atnācis ar kādu citu problēmu un piedevām viņam ir iesnas, tad mēs efektīvi kombinējam ārstēšanu, lai palīdzētu tikt galā arī ar tām, jo, kā zināms, ķīniešu medicīna skata organismu kā vienotu veselumu, ņem vērā visu tajā notiekošo un atbilstoši tam ārstēšanas procesā mainās arī akcenti uz meridiānu sistēmu."

 

Noteikumus diktē nieres

„No meridiānu – orgānu sistēmu aspekta ziema atbilst nierēm un urīnpūslim," skaidro ārste. „Daudziem šajā laikā neviļus gribas paberzēt muguru nieru apvidū, lai nedaudz izkustinātu enerģiju šajā ķermeņa daļā. Nieres atbildīgas ne tikai par muguras rajonu un muguras sāpēm, bet arī par hormonālo reproduktīvo sistēmu un mūsu kopējo ģenētisko materiālu, enerģiju, kas cilvēkam piedzimstot tiek dota visam mūžam. Ziemā mūsu organisma vielmaiņa kļūst lēnāka, arī tas atbilst iņ dabai – mēs varam to iedomāties kā tumša stikla glāzi, kas ir pilna ar mierīgu, stāvošu ūdeni. Ziema ir laiks, kad var sakārtot savu iekšējo pasauli, pasēdēt mierā, sākt meditēt vai nodarboties ar ci gun vingrošanu, lasīt kādu labu grāmatu, pavadīt laiku vienpatībā (tas nenozīmē – vientulībā). Nieres arī mūsu rietumu medicīnas izpratnē ir saistītas ar šķidruma izvades funkciju, un ķīniešu medicīnas skatījumā ir līdzīgi, tāpēc organismā ziemā attiecīgi mēdz būt ūdens aizture un svara problēmas, kas uz to balstītas. Šajā laikā visiem cilvēkiem zināmā mērā pieaug svars, bet saistībā ar ūdens aizturi šī problēma saasinās."

 

Kaut ko sāļu

D. Misiņa stāsta, ka nieru meridiāns ķīniešu medicīnas tradīcijā ir saistīts ne vien ar klusumu, viedumu, gribas kontrolēšanu un melno krāsu, bet arī ar sāļo garšu. Kā zināms, mūsu senči gatavoja ziemai skābētus un sālītus produktus, daudzi cilvēki to dara joprojām. Tas nav saistīts vienīgi ar faktu, ka ziemā šie produkti savulaik nebija pieejami svaigā veidā. Sāļā garša ir vajadzīga, lai uzturētu nieru meridiānu – atzīst ķīniešu medicīna, kas balstās gadu tūkstošu gaitā apkopotiem empīriskiem novērojumiem. Ziemā mēs nereti iekšēji jūtam, ka gribas kaut ko sāļu. Tas nenozīmē, ka jāēd sāls lielos daudzumos, tomēr reizēm, kad uznāk tāda vēlme, ziemas periodā der atļauties kaut ko sāļāku. Protams, ja vien cilvēkam nav tādu slimību, kuru dēļ ārsts iesaka no šādiem produktiem atturēties, piemēram, hipertoniskā slimība.

 

Citi ķīniešu medicīnas ieteikumi ziemai

• Lietot siltus ēdienus un dzērienus, gan pavisam tiešā nozīmē – temperatūras ziņā, gan tādus, kuri gatavoti no produktiem, kam piemīt siltās īpašības. Ieteicamas auzu, miežu un citas putras, kas pieskaitāmas siltā tipa produktiem, pupiņas un zirņi, tumšas krāsas produkti, tostarp saldētas mellenes vai kazenes, arī marinēti un sālīti ēdieni. No visiem gaļas veidiem ziemā vislabāk ēst jēra gaļu. Ieteicamas visas asās garšvielas – pipari, mārrutki, ķiploki, arī dilles, lociņi. Piemērots šim periodam ir ingvers, kardamons, kanēlis, ženšeņš, tiesa, ar diviem pēdējiem jāuzmanās cilvēkiem, kuriem ir karstā tipa slimības. Ja vien nav liekā svara problēmu, ziemā var atļauties nedaudz treknāku ēdienu. Tāpat noder bišu produkti: medus, ziedputekšņi un bišu māšu peru pieniņš. Tīrais medus no ķīniešu medicīnas viedokļa ir samērā neitrāls, bet siltā ūdenī vai tējā tas jau ir siltais produkts.

• Par kādu stundiņu vairāk atvēlēt miegam, dzīves ritms drīkst kļūt lēnāks un arī fiziskās aktivitātes var būt mierīgākas, mazāk intensīvas. Tās joprojām ir vajadzīgas, piemēram, ieteicamas pastaigas vai distanču slēpošana. Ci gun vai joga noder, lai iekšēja enerģija ci neiestrēgtu un nepaliktu miega režīmā.

• Ģērbties vēlams tā, kā mums tradicionāli mācīts – siltas kājas, silta mugura. Ķīniešu medicīnā siltumu un gaismu izmanto arī ārstnieciskiem mērķiem, piemēram, moksa terapijā, ko veic ar speciālām cigāriem līdzīgām augu nūjiņām; ir arī metodes, kur izmanto sildošas lampas vai bankas.

• Šajā laikā labi noder muguras masāža, arī akupunktūru bieži veic muguras apvidū. Katrs pats var no rītiem paberzēt muguras rajonu nieru apvidū ar plaukstas virspusi vai apakšpusi – tur atrodas urīnpūšļa meridiāna sadaļa, visu orgānu centrālie punkti arī ir izvietoti paralēli mugurkaulam visā tā garumā.

• Svara samazināšanai daudz veiksmīgāks ir laiks starp ziemu un pavasari, kad organisms mostas un pāriet uz nākamo meridiānu sistēmu, kas saistīta ar koka elementu un aknu meridiānu. Ja cilvēkam piemīt tendence savas dusmas un nepatiku ievirzīt aizsardzības sistēmā, kā sekas nereti ir tauku nogulsnēšanās, tad viņam ir īstais laiks uzsākt svara samazināšanas programmu starp ziemas beigām un pavasara sākumu.

• Ziemas vidū ceļojums uz zemēm ar stipri siltāku klimatu organismam ir liels trieciens, nereti cilvēks saslimst ceļojuma laikā vai pēc atgriešanās. Ideāli būtu ar ceļojuma palīdzību pagarināt rudens periodu. Jo sevišķi tiem, kuriem ir nieru meridiāna deficīts, tad arī ziema būs labāk panesama. Savukārt cilvēkiem, kuri ir ļoti, pat pārlieku aktīvi, nevajadzētu braukt uz siltajām zemēm tieši pavasarī, kad pieaug aknu meridiāna aktivitāte.

Raksts tapis sadarbībā ar klīniku „Ķīniešu medicīna"

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi