Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Fizikālā medicīna gatava nākt talkā

Ilze ZONNE

Ja kaut kas sāp, moka klepus, gadās kāda trauma vai cita kaite, tad lielākoties cilvēks pie ārsta dodas ar domu, ka viņam vajadzētu kādas zāles. Reizēm medikamenti patiešām ir nepieciešami, bet netrūkst arī situāciju, kad efektīvi palīdz dažādas fizikālās medicīnas metodes, jo sevišķi, ja pie ārstēšanas ķeras pieredzējis speciālists, kurš savā darbā savieno Rietumu un Austrumu medicīnas atziņas un pārvalda dažādus ārstēšanas veidus.

„Cilvēki ēd medikamentus krietni par daudz – arī tad, kad varētu ārstēšanu vispirms sākt ar citām metodēm, kaut vai ar dažādiem masāžas veidiem," saka klīnikas Ķīniešu medicīna fizikālās medicīnas ārste Maiga Zariņa.

 

Bankas

„Par banku labo efektu zināja daudzas paaudzes jau pirms mums," stāsta ārste, „Tās pirmsākums ir senajos rakstos minētā ragu likšana. Daudzas mammas prot likt bankas bērniem, tā ir ļoti laba metode, kas atvelk šķidrumu no plaušāmun savelk to ādā. Starp ādu un zemādu ir virspusējie limfātiskie vadiņi, pa kuriem no zemādas viegli aiziet viss liekais, tai skaitā arī toksīni, kurus organisms nevar izvadīt caur asinsriti – tas ir iespējams, pateicoties limfātisko kapilāru uzbūvei, kas nav tāda pati kā asinsvadiem. Bankas mēs galvenokārt liekam uz akupunktūras punktiem un banku lielums atkarīgs gan no konkrētā punkta, gan no virsmas lieluma, uz kura tās jāliek. Bankas var arī slidināt – to vairāk praktizē kosmetoloģijā; vai likt gar mugurkaulu u.c. Protams, ir jāzina arī tas, kuros apvidos bankas nedrīkst likt.

 

Gua – sha

Tā ir iedarbīga tradicionālās ķīniešu medicīnas metode, ko veic ar skrāpim vai ķemmei līdzīgu plāksnīti. Tās mērķis ir izkliedēt enerģijas sastrēgumu, tonizēt un harmonizēt. „Metode ir ļoti efektīva," teic ārste. „Iedarbojoties ar diezgan lielu spēku, ādā tiek atbrīvoti toksīni, pēc tam ir jādzer daudz ūdens un organisms ļoti labi attīrās, sevišķi tajā vietā, kur procedūra ir izdarīta. Procedūras gaitā var rasties sīki vietēji punktveida asinsizplūdumi, un interesanti, ka tie parādās daudz intensīvāk tajās vietās, kuras pēc tam atkal vajadzētu apstrādāt pamatīgāk. Gua – sha labi palīdz pret dažādām muguras sāpēm un nervu sāpēm, kā arī saaukstēšanās, bronhīta, plaušu karsoņa un citu slimību gadījumā, kur vajadzīga dezintoksikācija."

 

Klasiskā un punktu masāža

„Masāža palīdz ārstēt arī plaušu slimības," stāsta M. Zariņa, „ tikai masāžas paņēmieni ir savādāki, galvenokārt masējam no muguras uz priekšpusi, jo tādā virzienā iet bronhi – šī īpatnība acīmredzot saglabājusies no tiem laikiem, kad cilvēks staigāja četrrāpus, arī dzīvniekiem bronhi ir vērsti no mugurpuses uz priekšpusi. Masējot šādā virzienā, bronhi attīrās un ir vieglāk atklepot. Varam arī pacientam parādīt pašam sasniedzamus punktus un iemācīt, kā tos masēt, ja, piemēram, ir bronhīts un moka klepus, piedevām var dzert arī tējas, turēt kājas siltumā un izmantot citus mājas līdzekļus, kas nāk par labu. Bronhītu atšķirībā no plaušu karsoņa nevajadzētu ārstēt ar antibiotikām.

Protams, dažādus masāžas veidus plaši izmanto sāpju ārstēšanai, pēc vajadzības kombinējot klasisko masāžu, punktu masāžu, akupunktūru, bankas, lāzerterapiju un citus paņēmienus. Masāžas galvenokārt veicam mugurai, tai mūsu organismā ir ļoti svarīga loma. Nereti par problēmām mugurā liecina sāpes pavisam citā ķermeņa daļā, piemēram, ceļos; nereti sāp roka vai kāja visā garumā. Ir jāmasē mugura, pa vienam vien iedarbojoties uz attiecīgiem punktiem, un pēc masāžas kursa pāriet arī sāpes rokā vai kājā. Masāžu drīkst veikt tikai medicīnas darbinieks ar attiecīgu izglītību, jo nezinātājs var arī nodarīt kaitējumu."

 

Limfodrenāžas masāža

Limfodrenāžas masāža iedarbojas uz limfmezgliem. „Jāņem vērā, ka limfas kapilāri nav paralēli asinsvadiem. Ir tā saucamā aizmugures ūdensšķirtne uz kājām un uz rokām, kapilāri iet uz vidu un tikai pēc tam uz augšu, uz limfmezgliem," skaidro ārste. „Metodes būtība slēpjas tieši pareizā masāžas virziena ievērošanā un tad patiešām jau uz masāžas galda pacientam sāk mazināties tūska un pēc tam intensīvāk tiek izvadīts liekais šķidrums. Caur limfas kapilāriem turklāt var izvadīt bojā gājušās šūnas, kas nav iespējams caur asinsvadiem. Tāpēc limfas cirkulācija ir ļoti svarīga, jo tā attīra organismu. Limfodrenāžas masāžu ar labiem rezultātiem lieto arī limfātiskās tūskas mazināšanai sievietēm, kurām pēc krūts vēža operācijas izveidojusies tā dēvētā ziloņa roka."

 

Teipings

Skatoties pārraides par Londonas olimpiskajām spēlēm, medicīnas lietpratēju acīm nepaslīdēja garām tas, ka ļoti daudziem sportistiem bija teipinga aplikācijas – speciālas uz ādas uzlīmētas lentes, kas uzlabo mikrocirkulāciju, aktivizē limfātisko sistēmu, novērš tūsku, sniedz atbalstu locītavu funkcijām, mazina spiedienu uz sāpju receptoriem u.c. Teipings pēdējā laikā gūst arvien lielāku mediķu un pacientu atsaucību arī Latvijā, jo to var izmantot ne tikai sporta medicīnā, bet arī muguras, locītavu, galvas un citu sāpju gadījumā. Ar ādas refleksu starpniecību teipings var iedarboties arī uz iekšējiem orgāniem. Lai šo paņēmienu sekmīgi lietotu, ir jābūt ļoti labām anatomijas zināšanām, jāsaprot, kā veidot aplikācijas, lai tās kalpotu savam uzdevumam, jāzina, cik stingrs iestiepums vajadzīgs katrā konkrētā gadījumā.

 

Pēdu masāža

Katram iekšējam orgānam ir sava pārstāvniecības zona uz mūsu pēdām. Ja pēdas saliek kopā, iegūst shematisku cilvēka attēlu: kāju īkšķi atbilst galvai, augšējā pēdas daļa – plaušām, vidējā daļa vienā pusē atbilst aknām un žultspūslim, otrā pusē – liesai. Sirds zona ir tikai uz kreisās pēdas. Papēži atbilst iegurņa apvidum, dzimumorgāniem, urīnpūslim utt. Izliekums pēdas iekšējā malā atbilst mugurkaulam. Ārpusē un potīšu apvidū atrodas gūžas, elkoņa, atslēgas kaula, lāpstiņu, mandeļu, balsenes un vēl citas zonas. Iedarbojoties uz kāda orgāna zonu ar masāžu, notiek iedarbība uz pašu šo orgānu, un to var izmantot arī tad, ja kaut kādu iemeslu dēļ nav iespējams veikt visa ķermeņa masāžu. Ķīniešu medicīna pēc pēdu stāvokļa veic arī diagnostiku, jo dažādi sabiezējumi, noberzumi, varžacis, jutīgums vai ādas krāsas izmaiņas atsevišķās vietās signalizē par to, kuros orgānos ir problēmas. Šīs pazīmes nenorāda uz konkrētu slimību, taču liecina, ka ir vērts pievērst šiem orgāniem lielāku uzmanību, pasaka priekšā, kādā virzienā ir vērts veikt izmeklējumus. Savukārt ādas sabiezējumi, kas veidojas uz pēdām, ir jānoņem ar pedikīra rīvīti – arī tā būs palīdzība attiecīgajam orgānam.

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi