Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Astma ķīniešu medicīnas skatījumā

Ilze ZONNE

Tā sagadījies, ka pie ārstiem, kuri praktizē tradicionālo ķīniešu medicīnu, visbiežāk vēršas hronisku slimību pacienti. Izpratne par austrumu medicīnas metodēm pēdējā laikā augusi, taču daži joprojām domā, ka ārsts atradīs kādu burvju punktu, iedurs tajā adatu un kaites pāries kā nebijušas. Klīnikas „Ķīniešu medicīna" vadītājs, akupunktūras ārsts Marks Oļeiņiks teic, ka tik vienkārši tas nav. Nepietiek tikai zināt akupunktūras punktus; vispirms jāveic diagnostika, jāredz, kādas organismam ir problēmas, cik tās dziļas un kāda veida iedarbība nepieciešama, lai pacientu ārstētu. „Nevar būt tā, ka viens orgāns ir hroniski slims, bet citi – pilnīgi veseli. Ja cilvēkam jau 5 – 10 gadus ir plaušu problēmas, tad arī citi orgāni kaut kā reaģē un ir jātiek par to skaidrībā. Tieši tā tas ir astmas gadījumā."

 

Kas ir cjuaņ

„No rietumu medicīnas viedokļa astma ir hronisks bronhīts ar alerģiskiem pamatfaktoriem," stāsta M. Oļeiņiks. „Rietumu skatījumā bronhiālā astma pirmām kārtām ir alerģiska slimība. Pastāv arī variants, kad astmas lēkme sākas pēkšņi, cilvēkam nonākot saskarē ar alergēnu. Alerģija var arī parādīties nātrenes, Kvinkes tūskas vai bronhu spazmas veidā, bet katrā ziņā tā ir obligāts komponents. Astmai raksturīgi simptomi ir īsa ieelpa un pagarināta izelpa, svilpjoša elpa, klepus, krēpu izdalīšanās, izklausot – svilpjoša sēkšana izelpas laikā. Pastāv uzskats, ka astmas saasināšanos var provocēt ļoti dažādi faktori, piemēram, tādi alergēni kā putekļu ērcītes, tabakas dūmi, pelējums, fiziska slodze, arī krasas temperatūras pārmaiņas, kā arī situācijas, kad gaisa temperatūra kļūst ļoti zema – tas var izraisīt bronhu spazmu. Tradicionālajā ķīniešu medicīnā pastāv jēdziens cjuaņ – šis vārds ietver gan astmu, gan citas kaites, kas saistītas ar elpošanas traucējumiem un aizdusu. Šo parādību pamatā ir plaušu enerģijas plūsmas traucējumi. Plaušas ir orgāns, kurš ir atbildīgs par ci enerģiju un nodrošina elpošanas funkciju. Ar to ir domāta mijiedarbība ar atmosfēras gaisu. Jāteic, ka terminoloģija, kas raksturīga ķīniešu medicīnai, ir nedaudz arhaiska, tāpēc, ja mēs sakām, ka plaušas ir atbildīgas par ci, būtībā ar to ir domāta skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņa. Mums ir arī zon-ci ir enerģija, kuras uzdevums ir savienot gaisa enerģiju un to enerģiju, kas radusies gremošanas sistēmā. Asinis, kas nonāk plaušās, ir izgājušas caur gremošanas sistēmu, uzņēmušas barības vielas un pēc tam, piesātinoties ar skābekli, iegūst jaunu kvalitāti – tās ir pilnvērtīgas, piesātinātas asinis, kas, kā uzskata ķīniešu medicīna, liek funkcionēt pašām plaušām un asinsrites sistēmai, sadalot iegūto enerģiju pa visu organismu. Šīs asinis baro plaušas, pēc tam nonāk sirdī un tālāk tiek izplatītas visā organismā. Plaušu uzdevums ir izplatīt enerģiju visos virzienos līdz pat ādas līmenim. Te svarīgi piebilst, ka gan rietumu, gan ķīniešu medicīnā āda un plaušas ir cieši saistītas, tās attīstās no vienas un tās pašas dīgļlapas. Ja enerģijas izplatīšanās ir traucēta, tad plaušās rodas sastrēguma, saspīlējuma sajūta, ir klepus un aizdusa. Cjuaņ rodas tad, ja plaušu enerģijai nav iespējas izplatīties uz visām pusēm. Plaušas atrodas augstāk par lielāko daļu iekšējo orgānu, tāpēc normāli plaušu enerģija plūst uz leju. Ja tā nenotiek, vērojama plaušu enerģijas aizture un var izmainīties enerģijas virziens – uz augšu. Tas izpaužas kā klepus, viens no astmas galvenajiem simptomiem."

 

Patoloģisko faktoru iekļūšana

„Slimība sākas ar ārējā patoloģiskā faktora iekļūšanu ādas un augšējo elpceļu līmenī – tas var būt aukstums, mitrums, vējš, karstums," turpina ārsts. „Ārējie patoloģiskie faktori ķīniešu tradīcijā ir gan šie atmosfēras faktori, gan emocijas un uzturs. Latvijā atmosfēras faktoriem ir būtiska nozīme, jo mēs dzīvojam mainīgā klimatā, kur diezgan lielu gada daļu ir vējš, aukstums un mitrums, tāpēc šie faktori var akumulēties ādas un augšējo elpceļu līmenī un tālāk patoloģiskais faktors noved pie plaušu ci izplatīšanās traucējumiem. Nonākot plaušu līmenī, aukstums enerģiju it kā sastindzina, mitrums to piesaista, neļaujot brīvi plūst. Kad ir zon-ci sastrēgums, tad vai nu veidojas asiņu sastrēgums vai arī rodas flegma. Cilvēka ķermeņa virsmu klāj antipatogēnā enerģija, kuru sauc par vei-ci. Ja vei-ci ir vāja vai patoloģiskais faktors ir ļoti stiprs, tas nonāk organismā ādas un augšējo elpceļu līmenī un var traucēt plaušu enerģijas virzību, kas savukārt var novest pie izmaiņām asins enerģijas kustībā. Sīkāk jāizskaidro, kas ir flegma, jo šim jēdzienam nav tiešu analoģiju rietumu medicīnā. Mēs zinām, ka cilvēka organisms nepārtraukti ražo gļotas – bronhos, kuņģī, elpceļos un citur. Ja šo gļotu ir pārāk daudz, tās traucē normālai enerģijas plūsmai un asins plūsmai. Ja pārāk daudz gļotu būs sakrājies plaušās, cilvēkam būs grūti elpot, jo plaušas nedarbosies tā, kā vajadzētu. Flegma ķīniešu medicīnā nav tikai gļotas plaušās vai kuņģī vai citos orgānos, kam ir gļotāda. Šis jēdziens tiek attiecināts arī uz pārējiem orgāniem, tai skaitā kauliem un ādu – lai gan pastiprināta gļotu izdalīšanās tiešā veidā tur nav iespējama, tomēr notiek izmaiņas, kam ir līdzīgas sekas un simptomi. Pastāv arī iekšējā aukstuma jēdziens – cilvēks saaukstējas, ārējais aukstums iekļūst dziļi organismā un rada iekšējā aukstuma stāvokli. Iekšējais aukstums nav jāsaprot burtiski, tas izpaužas kā pavājināta orgānu funkcija, piemēram, ja tas ir gremošanas sistēmas iekšējais aukstums, tad cilvēkam ir caureja."

 

Ietekme uz dažādiem orgāniem

„Kad uz ci sastrēguma pamata notiek asins sastrēgums vai flegmas sastrēgums, astma veidojas plaušu līmenī un tā ir pirmā, pati vieglākā stadija," skaidro M. Oļeiņiks. „Tālāk patoloģiskie faktori no ķermeņa augšējā stāva virzās uz leju. Rezultātā cieš gremošanas sistēmas enerģija un galu galā – nieru sistēma. Tā veidojas stāvoklis, kad simptomi izpaužas visos trijos organisma stāvos. Ņemot vērā, ka gan gremošanas sistēmai, gan nierēm ir tieša saistība ar šķidruma veidošanos organismā, iespējama flegmas attīstība un slimības postošais spēks daudzkārt pieaug. Tas arī izskaidro aizdusu, gļotādas izdalījumus, klepu un citus astmas simptomus. Citiem vārdiem sakot, astma ir ne tikai plaušu, bet visa organisma slimība, cieš ne vien plaušas, bet arī aizkuņģa dziedzera un nieru sistēmas. Astmas lēkme ir ļoti spilgta izpausme, bet diezgan daudziem pacientiem lēkmes ir retas, piemēram, kaut ko tamlīdzīgu viņi novēro reizi gadā, toties ir izteiktas kuņģa vai nieru problēmas. Ķīniešu medicīna atzīst, ka astmas simptomi var izpausties ļoti dažādos orgānos, kur tie var būt biežāki un izteiktāki nekā plaušās. Alerģiju tā uzskata par imūnsistēmas neharmoniska darba rezultātu, kas rodas tāpēc, ka neharmoniski strādā gremošanas sistēma. Par palaidējmehānismu var kalpot patoloģisko faktoru iekļūšana plaušu līmenī, bet alerģiskais faktors pievienojas tad, ja cieš gremošanas sistēma. Gremošanas sistēma var būt bojāta jau iepriekš un tad šīs divas problēmas sastopas, bet var būt situācija, kad alerģija ar laiku rodas tieši tāpēc, ka patoloģiskais faktors no plaušām nonāk līdz gremošanas sistēmai."

 

Ko darīt?

„Ja ir parādās mazākās enerģijas sastrēguma pazīmes – hronisks klepus, aizdusa vai citi elpošanas traucējumi, ir vērts veikt diagnostiku un censties kaut ko darīt lietas labā, jo ļoti svarīgi ir saprast: kamēr process ir plaušu līmenī, tā ir visvieglākā astmas stadija," norāda ārsts.„Ļoti svarīgi ir veikt diagnostiku ne tikai plaušām, bet arī citiem orgāniem, tai skaitā gremošanas sistēmai un nierēm, jo, kā jau teicu, tur var būt patoloģiskas izmaiņas, kas uztur procesu plaušās. Ja to noskaidro un palīdz šiem orgāniem atgūt enerģijas līdzsvaru, tad ir izredzes normalizēt arī plaušu darbību."

Raksts tapis sadarbībā ar klīniku „Ķīniešu medicīna"

medijunams

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi