Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Preparāti, ko izmanto ķīniešu medicīnā

Ilze ZONNE

Ķīniešu medicīna - tā nav tikai adatu terapija, kaut gan tāds priekšstats varētu rasties. „Tradicionālā ķīniešu medicīna vienmēr plaši izmantojusi ārstniecībā dažādus preparātus," stāsta akupunktūras ārsts Marks Oļeiņiks, klīnikas „Ķīniešu medicīna" vadītājs. „Taču jāuzsver, ka tie nav mums pierasto medikamentu analogi un to darbība ir balstīta uz atšķirīgiem principiem."

- No kā tiek gatavoti ķīniešu tradicionālajā medicīnā izmantojamie preparāti?

- Galvenā izejviela tiem visos laikos ir bijuši dažādi augi. Ir arī eksotiskākas vielas, tādas kā čūsku inde, dzīvnieku kauli vai dārgakmeņi, bet tieši augi ir visplašākā bāze dažādu ārstniecisku maisījumu veidošanai. To krāsa, smarža, garša un citas īpašības tiek klasificētas atbilstoši ķīniešu medicīnas tradīcijām. Piemēram, skāba garša atbilst aknām, rūgta - sirdij, salda - gremošanas sistēmai; izvēloties atbilstošu garšu, var iedarboties uz tiem vai citiem orgāniem. Ir nozīme arī krāsai, piemēram, sarkanais atbilst sirdij un to tonizē, savukārt uguns elementa aktivācija, kas atbilst sirdij, „kausē" elementu metālu - nomierina plaušu aktivitāti. Kūpinājuma smarža un pikanta garša saistīti ar elementu metālu, tātad - ar plaušām, bet izmantojot augus, kam piemīt tāda smarža un garša, var tonizēt nieres. Jāņem vērā arī ķīniešu medicīnas pamatprincips - panākt harmoniju cilvēka organismā, un šim mērķim līdz ar citām metodēm kalpo arī ārstnieciskie preparāti.

- Kā šie preparāti iedarbojas?

- Tie darbojas ļoti maigi. Nevēlos tās pretnostatīt Rietumu medikamentiem, kas nenoliedzami ir efektīvi, vienkārši jāapzinās, ka ķīniešu medikamenti principiāli atšķiras no mūsu zālēm. Cilvēki bieži piešķir nozīmi tam, ka šie nav ķīmiski sintezēti preparāti. Daudzi augu maisījumi parādījās ķīniešu medicīnā pirms vairākiem gadsimtiem un kopš tā laika nav mainījušies, tie ir pierādījuši savu iedarbīgumu daudzās pacientu paaudzēs, un tādu preparātu ir desmitiem. Ķīniešu medicīna ir empīriska. Arī Rietumu medicīna sākumā tāda bija: kad nepastāvēja aptiekas, cilvēki ņēma no dabas un izmēģināja tos vai citus līdzekļus, vēroja savu reakciju, atcerējās, kas kurā situācijā palīdz un uzkrāja pieredzi. Rietumu medicīna pēc tam aizgāja pa citu ceļu, bet ķīniešu tradicionālajā ārstniecībā šie maisījumi turpina pastāvēt un tos varam lietot arī šodien bez īpašām izmaiņām sastāvā. Protams, tiek izdomāti arī jauni sastāvi, medicīna nestāv uz vietas, bet tiem cilvēkiem, kuri neuzticas jauniem preparātiem, šīs formulas ir visai piemērotas, jo no daudzu paaudžu pieredzes ir zināms, ka tās nenodarīs neko sliktu. Rietumu tradicionālie preparāti darbojas pret konkrētu faktoru vai simptomu: sāpēja galva vai pūtās vēders - iedzēru tableti - pārgāja. No ķīniešu preparātiem tādu ātru efektu gaidīt nevar, jo te ir spēkā pavisam cits princips, to darbība pirmām kārtām ir vērsta pret to vai citu sindromu.

- Kā šos sindromus nosaka?

- Lai novērtētu sindromu - simptomu kopumu, tiek izmantots diagnostikas princips, kas ietver sevī virkni pamatjautājumu: uz kādu tipu var attiecināt pacienta organismā novērojamās izmaiņas - tas ir karstums vai aukstums, nespēja pretoties ārējam faktoram vai pārāk aktīva pretošanās tiem, ārējās izmaiņas ādas vai muskuļu meridiānu līmenī, iekšējās izmaiņas orgānu līmenī. Tās var kvalificēt kā iņ un jan izmaiņas. Lai noteiktu sindromu, būtiska ir klasifikācija, kas attiecas uz to vai citu ārējo patoloģisko faktoru veidu: karstums, aukstums, mitrums, vējš, sausums. Iekšējiem stāvokļiem var būt tādas pašas pazīmes.

- Lūdzu, miniet kādu piemēru!

- Piemēram, kuņģa mitrā karstuma sindroms. Mēs varam šādu faktoru kopumu novērot arī mūsu klimatā. Ķīnieši izšķir piecus gadalaikus - ziemu, pavasari, vasaru, vēlo vasaru un rudeni. Vēlajai vasarai raksturīgs karstums un ir ļoti augsts gaisa mitrums. Kuņģa mitrā karstuma sindroms izpaužas, piemēram, tādā slimībā kā paradontoze. Kuņģa meridiāns sākas zem acīm, virzās pa apakšžokli, kaklu un tālāk uz leju. Tas ir centrbēdzes meridiāns, bet patoloģiskā stāvoklī, kas attiecas uz mitrā karstuma sindromu, virzība var būt uz augšu un var ciest apakšžoklis - veidojas audu iekaisums, zobi kļūst kustīgi. Ķīniešu ārsts šajā situācijā noteikti ārstēs kuņģi, bet mūsu mediķi pievērsīsies tikai mutes dobuma problēmām. Ķīniešu medicīnas preparāti, kas šajā situācijā jālieto, palīdzēs novērst mitrumu un karstumu no kuņģa.

Cits piemērs: cilvēkam ir ārējais vēja un aukstuma sindroms, kas jūtams ādas līmenī - viņam ir pirmās saaukstēšanās pazīmes: auksti, lauž kaulus, sākas drebuļi. Mēs dzeram aveņu tēju, kas liek svīst un sasildīties. Ķīniešu preparāts darbosies apmēram tāpat - tas pārtrauks patoloģiskā faktora - aukstuma iedarbību, kurš ir mūsos ieviesies, un tas pats ar mitrumu - atveram poras, izvadām lieko mitrumu un nostiprinām organisma iekšējo aizsargenerģiju.

- Kādi faktori vēl tiek ņemti vērā?

- Izvēloties preparātus, ķīniešu ārsts ņem vērā arī tos pašu parametrus, ko Rietumu medicīna - svaru, vecumu u.c. Bet ar to vēl nepietiek. Ķīnas tradicionālajā medicīnā ir priekšstats par enerģijas pārejas cikliskumu no dzimšanas līdz nāvei un arī gada, mēneša un diennakts griezumā - diennakts cikls sākas trijos naktī, kad pirmās divas stundas ir plaušu laiks, tālāk seko resnās zarnas, kuņģa utt. laiks, katram orgānam ir savas stundas, pirmās stundas laikā to aktivitāte aug, otrās - mazinās. Loģiski ir lietot preparātus tieši attiecīgā orgāna aktivitātes laikā. Ja orgāna aktivitāte jānomierina, tad preparāts jālieto pirmajā stundā, ja ir nepieciešams to aktivizēt - otrajā stundā. Ja šīs stundas ir naktī, kad cilvēks guļ, var izmantot arī attiecīgās dienas stundas, tikai otrādā secībā.

- Vai ķīniešu medicīnas tradicionālos preparātus var nopirkt un lietot patstāvīgi?

- Esmu redzējis šos preparātus vairākās tirdzniecības vietās un uz visiem bija apzīmējumi: aknām, galvai, gremošanai un tamlīdzīgi, bet tas nav pareizi. Šiem līdzekļiem nepiemīt tāda taisnvirziena iedarbība un, lai tos pareizi izvēlētos, ir jābūt ārstam. Ne aptiekārs, ne pārdevējs, ne izplatītājs te nevar palīdzēt. Var jau pirkt un lietot, bet rezultāts nebūs tāds, kā cerēts, vai arī rezultāta nebūs vispār un cilvēks piedzīvos vilšanos. Jāpiebilst, ka tradicionālo ķīniešu medicīnas preparātu liktenis Eiropā vispār ir sarežģīts, lielākoties tie ierindoti uztura bagātinātāju vai „bioloģiski aktīvo piedevu" kategorijā, reizēm tos piedāvā tiešie izplatītāji, kuri gatavi sasolīt brīnumus, lai tikai pārdotu savu preci, un tas arī mazina uzticību. Bet, ja preparātus izvēlas pareizi, tad var sasniegt labus rezultātus, tāpēc loģiskākais ceļš noteikti ir vispirms vērsties pie ķīniešu medicīnas ārsta.

Raksts tapis sadarbībā ar klīniku Ķīniešu medicīna

Citāts

Jāņem vērā arī ķīniešu medicīnas pamatprincips - panākt harmoniju cilvēka organismā, un šim mērķim līdz ar citām metodēm kalpo arī ārstnieciskie preparāti

medijunams

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi