Контакты
+371 67–29–83–85
+371 26–02–69–58
Rīga, Brīvības iela 106
Ķīniešu medicīna: patiešām nekā pārdabiska

Ilze ZONNE

„Vienmēr prieks par domājošiem pacientiem, kuri, atnākuši pie ķīniešu tradicionālās medicīnas ārstiem, vēlas zināt, uz kādiem principiem šī medicīna balstīta, kā darbojas adatu terapija un citas metodes,” saka adatu terapeits, klīnikas „Ķīniešu medicīna” vadītājs Marks Oļeiņiks.

„Mūsu klīnika darbojas jau piecus gadus, šajā laikā augusi pacientu izpratne par ķīniešu medicīnu, tomēr dažiem saglabājies priekšstats, ka tā domāta tikai nelielai cilvēku daļai, kas tic pārdabiskiem spēkiem. Ķīnā līdz pat 20. gadsimta 60. gadiem šī medicīna bija vienīgā oficiālā un to ar panākumiem izmantoja miljards ķīniešu. Tā aktuāla arī šodien, jo sevišķi hronisku veselības problēmu gadījumā.

Kā zināms, ir vairākas komunikācijas sistēmas, kas aptver visu organismu un nodrošina tā pilnvērtīgu darbu – asinsrites sistēma, nervu sistēma, limfātiskā sistēma. Tās var salīdzināt ar autoceļu tīklu, pa kuru tiek pārvadātas vajadzīgās kravas vai ar telefona sakaru tīklu, pa kuru tiek nodota vajadzīgā informācija. Ķīniešu tradicionālajā medicīnā ir arī ceturtā komunikācijas sistēma – meridiānu jeb kanālu sistēma; tiek uzskatīts, ka pa to virzās gan asinis, gan enerģija. Mēs zinām, ka orgāni un orgānu sistēmas, piemēram, sirds, nestrādā visu laiku vienādi. Sirdsdarbība mainās atkarībā no tā, vai mēs guļam, strādājam, skrienam, iemīlamies utt. To iespaido ārēja iedarbība vai iekšējs stāvoklis. Bet arī bez šo faktoru ietekmes sirdsdarbība var būt stiprāka vai vājāka nekā vajadzētu. Ja cilvēks skrien pakaļ autobusam, strauji elpo un sirds sitas spēcīgāk – tā ir atbildes reakcija uz slodzi. Bet, ja tas pats notiek, kad cilvēks mierīgi sēž, tad varam runāt par paaugstinātu sirds funkcionālo aktivitāti. Tā kā organisms ir noslēgta sistēma, tad vienā organisma daļā notiekošais vienmēr ietekmē procesus citās daļās. Paaugstināta sirds funkcionālā aktivitāte ietekmē visu organismu, tā tiek nodota caur visām minētajām komunikācijas sistēmām ar meridiānu sistēmas palīdzību. Panākt efektu, izmantojot adatu terapiju, var tikai tad, ja ir brīva enerģijas plūsma pa meridiāniem. Atgriežoties pie analoģijas ar autoceļiem: visiem ir saprotams tāds jēdziens kā sastrēgums. Ja mēs vedam kādu vajadzīgu kravu un uz ceļa izveidojas sastrēgums, krava netiek laikus piegādāta un tas rada sarežģījumus. Organismā šī „krava” ir, piemēram, barības vielas, skābeklis. Problēmas rodas arī tad, ja kādā organisma vietā sistēma strādā pārāk ātri, piemēram, aknās nonāk pārāk daudz asiņu, kas jāattīra. Ja kaut kur enerģijas ir par daudz, to nepieciešams pārvietot uz turieni, kur tās trūkst, panākt līdzsvaru starp orgāniem un sistēmām. Organisms tikai tad strādās labi, ja informācijas, barības vielu un citu nepieciešamo lietu nodošana notiks brīvi, nekur nebūs ne pārpalikuma, ne iztrūkuma. Ievadot akupunktūras adatu punktā, kas atbilst noteikta orgāna noteiktai funkcijai, mēs varam to ietekmēt. Vieni punkti vairāk atbildīgi par asinīm, citi – par enerģiju, citi – par abām. Ja mēs ievadām adatu kanālā enerģijas un asiņu plūsmas virzienā, tad plūsma tiek paātrināta, ja pretēji šim virzienam – palēnināta. Ja liksim adatu perpendikulāri, tiks panākta harmonizācija un enerģijas līdzsvarošanu. Ir arī slūžu punkti, kas apvieno divus vai vairākus meridiānus, tur mēs varam panākt enerģijas pārdali šajos meridiānos. Lai sasniegtu optimālu rezultātu, varam iedarboties arī papildus, piemēram, griežot adatu noteiktā virzienā, sildot, izmantojot elektropunktūru utt. Praktizējam arī citas ārstniecības metodes, piemēram, banku terapiju un masāžu.

Galvenokārt pie mums vēršas pacienti ar hroniskām slimībām, kuri daudz ārstējušies, bet stāvoklis kardināli nav uzlabojies. Hroniskas funkcionālas izmaiņas ar adatu terapijas palīdzību patiešām bieži var koriģēt labāk nekā ar tradicionālām rietumu metodēm, kas funkcionālo aspektu ņem vērā maz. Kad cilvēks lieto tabletes mēnesi vai gadu, agri vai vēlu funkcionālās novirzes nonāk tik tālu, ka organisms uz zālēm vairs nereaģē. Ķīniešu medicīna vērsta uz organisma darba harmonizāciju ar mērķi panākt, lai tas patstāvīgi sāktu strādāt tā, kā jāstrādā.

 

Biežāk ārstējamās problēmas:

  • Hroniski sāpju stāvokļi. Sāpes mugurā, rokās, kājās, galvā, locītavās; sāpes, kas saistītas ar perifēro nervu bojājumiem.
  • Gremošanas sistēmas problēmas. Sāpes vēderā, vēdera pūšanās, caureja vai aizcietējumi; gremošanas sistēmas vājums bērniem, kas ķīniešu medicīnas skatījumā stipri ietekmē arī imūnsistēmas darbu un bērns bieži slimo.
  • Emocionāla disfunkcija, neirozes, bezmiegs. Ķīniešu medicīnā šīs problēmas bieži uzskata par iekšējo orgānu disfunkcijas sekām, piemēram, tās var rasties aknu darbības izmaiņu dēļ.
  • Svara korekcija un atbrīvošanās no kaitīgiem ieradumiem. Adatu terapija var palīdzēt, bet ir ļoti svarīgi, lai cilvēks būtu nopietni motivēts sasniegt rezultātu.
  • Uroģenitālās sistēmas slimības. Potences problēmas vīriešiem, menstruālā cikla traucējumi sievietēm, nakts enurēze bērniem u.c.
  • Redzes problēmas. Ļoti labi rezultāti sasniegti pacientiem ar dažādiem glaukomas veidiem – izdodas stabilizēt un mazināt acs ābola iekšējo spiedienu.

 

Banku terapija

Dana Misiņa, klīnikas „Ķīniešu medicīna” akupunktūras ārste, kura klīniskās akupunktūras diplomu ieguvusi studijās Ķīnā:

- Latvijā banku likšana galvenokārt saistās ar plaušu slimību ārstēšanu. Ķīnieši šo metodi izmanto daudz plašāk. Sākumā bankas gatavoja no dzīvnieku ragiem, vēlāk no bambusa, pēc tam parādījās stikla bankas, kas ilgstoši nenolietojas. Šodien var iegādāties bankas ar regulējamu gaisa sūknīti, kuras ekspluatācijā ir drošākas nekā virs atklātas liesmas karsējamās stikla bankas. Ķīniešu medicīnā var parastās bankas likt uz akupunktūras punktiem un meridiāniem; var punktēt akupunktūras punktu vai uzlikt akupunktūras adatu un tai virsū – banku; liek arī bambusa bankas, kas novārītas ārstniecības augu novārījumā; ir ūdens bankas, kurām trešdaļa tilpuma jāpiepilda ar ūdeni – vajadzīga liela izveicība, lai tās uzliktu. Mūsdienās plaši izmanto kustīgās bankas – ar tām pa meridiānu gaitu veic sava veida masāžu, virza enerģijas plūsmu, uzlabo asinsriti, mazina limfostāzi, audu tūsku. Pamatā bankas lieto, lai ārstētu dažādus sāpju sindromus, locītavu un muguras sāpes, plaušu slimības, kuņģa un zarnu trakta slimības, piemēram, gastrītu vai caureju, ginekoloģiskās slimības, parēzes, paralīzes. Arī iesnu gadījumā bankas ir laba pirmā palīdzība. Bankas nav ieteicamas grūtniecēm; tās nedrīkst likt uz iekaisušas ādas, procedūras gaitā nedrīkst krustot mugurkaulu un lāpstiņas. Vēlams, lai pirmajā reizē banku lietošanu ierāda speciālists.

 

Austrumu masāžas

Maiga Zariņa, klīnikas „Ķīniešu medicīna” fizkālās medicīnas ārste:

- Līdztekus klasiskajiem masāžas veidiem es izmantoju arī tādas masāžas, kas nāk no Austrumu medicīnas. Efektīva ir pēdu masāža, izmantojot akupunktūras punktus. Uz pēdas ir pārstāvēts viss ķermenis: uz lielā pirksta projicējas galva, zem pēdas spilventiņiem – krūšu daļa, velves rajonā – vēdera orgāni, uz papēža un apkārt tam – reproduktīvā sistēma, katram orgānam precīzi atbilst savs punkts: labās pēdas ārpusē – aknas, nedaudz augstāk kreisās pēdas ārpusē – sirds utt. Šos punktus masējot, var ārstēt orgānus un arī veikt diagnostiku – kurā punktā sāp, tam atbilstošo orgānu vajadzētu izmeklēt.

Champi masāža nāk no Indijas, tā ir nomierinoša, relaksējoša plecu joslas, kakla un galvas masāža, kas ilgst apmēram stundu, ir viegla un patīkama, cilvēks nereti iemieg procedūras laikā.

Ļoti efektīva metode ir arī gua – sha – tradicionāla ķīniešu masāža ar kaula plātnīti, ko, samērā stingri uzspiežot, virza pa ķermeni. Tā ir lieliska dezintoksikācija, jo no ādas iziet laukā viss kaitīgais, kas tur ir sakrājies, un pāriet sāpes. Šo masāžu lieto mugurkaula, locītavu, gremošanas problēmu, mazā iegurņa orgānu slimību un daudzos citos gadījumos.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar klīniku „Ķīniešu medicīna”

medijunams

 
Design by "Indesart"
Latvijas Reitingi